Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Zabiegi


Kastracja | SterylizacjaKastracja.

Kiedy i czy poddać królika zabiegowi.

Wielu właścicieli królików zadaje mi pytanie w jakim wieku można przeprowadzić kastrację ich pupila.
Najlepiej przeprowadzić zabieg jeśli królik ma ukończone 7 m-cy i jest zwierzątkiem, które spełnia kilka kryteriów.

Mieszka z innym królikiem samcem lub samicą w tej samej klatce
Jest agresywny w stosunku do właścicieli lub innych zwierzątek domowych
Notorycznie oznacza własnym moczem cały dom

Uważam, że nie ma potrzeby aby kastrować królika jeżeli jest jedynym króliczym mieszkańcem domu i ma łagodne usposobienie. Kastracja ma często wpływ na zmiany metaboliczne organizmu, które sprzyjają powstawaniu kamieni moczowych. Najczęściej pacjentami mojego gabinetu z tym schorzeniem są właśnie źle żywione kastrowane samce.
Króliki nadmiar wapnia usuwają z organizmu z moczem i kałem. Jeśli wapnia w ciele królika jest bardzo dużo dochodzi do odkładania się wapnia i tworzenia się kamieni w układzie moczowym - nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym.
Jeżeli więc posiadamy królika kastrowanego i chcemy zatroszczyć się o jego zdrowie powinniśmy pamiętać aby podawać mu pokarm ze średnią i niską zawartością wapnia. Musimy unikać roślin w której zawartość wapnia jest bardzo duża. Często w sklepach zoologicznych sprzedawcy polecają naszym pupilom kostki wapienne do gryzienia , nie jest to rozsądny zakup jeżeli naszym zwierzątkiem domowym jest królik.


Oto kilka rad aby nasz kastrowany królik był zdrowy.

Podawaj mu pokarm o średniej i małej zawartości wapnia
Siano to podstawowy pokarm twojego pupila
Pamiętaj aby zapewnić mu stały dostęp do wody
Zapewnij mu dużo ruchu i nie tucz go
Nie podawaj mu dużych ilości mieszanek zbożowych - jedna płaska łyżka stołowa jeden raz dziennie wystarczy, twój królik nie musi jeść więcej nie jest ptakiem!!!


Jeżeli twój królik ma ciągłe biegunki, jest osowiały, oddaje mocz kropelkami lub jego mocz ma krwisty kolor natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.


Rośliny z małą i średnią zawartością wapnia Rośliny z dużą zawartością wapnia
jabłka lucerna suszona
marchew liście rzepy
buraki natka
sałata rzymska piertuszka
dynia liście melczu
seler
szpinak


Dla Świata Królików: lek.wet Anna Kryspin.
Gabinet Weterynaryjny A-VET Leczenie Zwierząt


*do góry*Sterylizacja.

Dlaczego zalecam sterylizować królicę.

Zabieg sterylizacji jest zabiegiem chirurgicznym i jak każdy zabieg w znieczuleniu ogólnym niesie ze sobą pewne ryzyko dla pacjenta. Ale w przypadku królicy może uratować lub przedłużyć jej życie.
Najczęstszym schorzeniem ukł. rozrodczego kotek i samic psów jest ropomacicze lub zapalenie macicy. U królic te schorzenia występują rzadko. Natomiast bardzo często występuje u królików złośliwy nowotwór macicy o nazwie adenocarcinoma.
Nowotwór ten atakuje najczęściej królice powyżej 2 roku życia, ale w moim gabinecie bardzo często w czasie rutynowej sterylizacji odkrywaliśmy ten nowotwór u młodych samic, które nie ukończyły 1 roku życia.
Guz na macicy królika rośnie bardzo wolno często rozrasta się do gigantycznych rozmiarów lub daje przerzuty do okolicznych narządów jamy brzusznej i do płuc.

W pierwszej fazie choroby zwierzątko zachowuje się normalnie , guz można stwierdzić jedynie w badaniu usg. Po kilku miesiącach lub latach guz rozrasta się do dużych rozmiarów, powiększa się obrys jamy brzusznej. U królika pojawiają się następujące objawy chorobowe:
- problemy z poruszaniem się
- osowiałość
- problemy z oddawaniem moczu
- krwawienia z dróg rodnych lub pojawienie się plamienia niewiadomego pochodzenia

Jeżeli nowotwór zaatakuje płuca pojawia się u królika zadyszka i kaszel. Zwierzątko szybko się męczy.
Obecnie lekarze weterynarii nie znają leku na ten nowotwór, najlepszą metoda jest zapobieganie powstaniu tego nowotworu czyli sterylizacja.
Jeżeli chcecie wysterylizować królicę proponuję to zrobić już powyżej 6 m-ca życia samiczki. Jeżeli boicie się operacji róbcie swojemu królikowi badanie usg co 6 m-cy aby wychwycić moment pojawienia się guza

Innymi zaleceniami do przeprowadzenia zabiegu sterylizacji są:
- kontrola urodzeń, jeżeli posiadasz kilka królików odmiennej płci
- ciąża urojona u królicy ( samiczka staje się wtedy agresywna i nadpobudliwa potrafi się dosłownie*ogolić* aby wymościć sierścią gniazdo)
- ropomacicze
- zapalenie macicy
- cystowatość macicy
- schorzenia jajników itp.
- problemy porodowe


Dla Świata Królików: lek.wet Anna Kryspin.
Gabinet Weterynaryjny A-VET Leczenie Zwierząt


*do góry*Na skróty:<<POWRÓT do ABC | Pochodzenie | FAQ | Zanim kupisz/przygarniesz | Płeć | Dieta | Szczepienia
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2008 © Aseti.