Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Królik na trawce

Ogródek lub działka | Balkon | Miejski trawnik / park | Szelki | Zima | Kiedy zrezygnować ze spacerów? | PodsumowanieKiedy zaczyna robić się ciepło pewnie każdemu z Was, choć przez moment przemknęła myśl, aby wypuścić swojego pupila na trawkę.
Idea dobra, bo dla większości królików pobyt na świeżym powietrzu, to wspaniałe przeżycie.

Spacery niosą ze sobą także wiele korzyści. Wspomagają bowiem fizyczny i psychiczny rozwój królika.
Zwierzątko ma większe możliwości poruszania się, skakania, biegania, może kopać dołki, spróbować świeżej trawy czy ziół. Wyostrzają się jego zmysły - jak słuch, węch i wzrok.

Ale aby spacery faktycznie były dla królika przyjemnością, muszą być spełnione odpowiednie warunki.
Przede wszystkim, królik musi być zaszczepiony na myksomatozę i pomór króliczy.
Ważne jest też miejsce, w którym królik ma biegać.

Wiktorek fot.: Aseti
fot.:AsetiOto kilka przykładów:

1. Ogródek lub działka - TAK

A. Swobodne bieganie.

Teren, po którym biega królik powinien być dobrze ogrodzony i zabezpieczony.

Sprawdzając teren przed wypuszczeniem królika weźmy pod uwagę fakt, że króliki lubią kopać dołki. Równie dobrze mogą podkopać się pod ogrodzeniem lub przeskoczyć przez nie (jeśli płotek jest niski - dekoracyjny).
Dlatego jeśli zamierzamy wypuścić królika, by mógł swobodnie poruszać się po całym ogrodzie/działce, powinniśmy mieć pewność, że nie ucieknie i nie utknie w jakiejś szczelinie.

Dobrze jest też zorientować się czy na terenie działki/ogródka znajdują się niebezpieczne (trujące) dla królika rośliny. O ile to możliwe należy je usunąć lub zabezpieczyć.

W zależności od usytuowania Naszej zielonej oazy (np. działka w lesie), niebezpieczeństwo dla królika mogą stanowić także większe ptaki czy dzikie zwierzęta.
Na podobne ryzyko, króliczki narażone są także ze strony zwierząt domowych jak psy czy koty. Dlatego nigdy nie spuszczaj z oka swojego królika!


B. Zagroda.

Jeśli obawiamy się swobodnie wypuścić królika na trawkę lub z powodu zagrożeń nie możemy tego zrobić, dobrą alternatywą będzie zorganizowanie mu zagródki.

W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe zagrody.
Kompletne lub na części. Wtedy wystarczy kupić odpowiadającą nam ilość elementów i złożyć je. Plus - gotowe elementy są wygodne w składaniu, a w zestawach często dostępne jest także zabezpieczenie od góry. Minus - nie nadaje się zbytnio na nierówności terenu. Metalowe elementy są sztywne i przy ewentualnych dołkach zostają szczeliny, przez które królik może się wydostać.

Można też samemu zorganizować zagródkę i kupić np. siatkę ocynkowaną o drobnych oczkach (+ akcesoria niezbędne do mocowania).
Siatkę najlepiej jest wkopać w ziemię. Plusem takiej zagrody są niższe koszty i możliwość dopasowania do ukształtowania terenu.
Od góry taką zagrodę możemy zabezpieczyć podobną siatką o drobnych oczkach ocynkowaną lub plastikową) ewentualnie np. firanką - jeśli zagródka nie jest duża i ma to być rozwiązanie krótkotrwałe.

fot.: Kiara
fot.:Kiara


*do góry*


2. Balkon - TAK

Jeśli nie mamy ani ogródka, ani działki można udostępnić królikowi balkon (loggia-ę lub taras).
Oczywiście obowiązkowo trzeba go dobrze zabezpieczyć. Musimy mieć gwarancję, że królik nie wypadnie.
Ponadto warto wziąć pod uwagę, że większe i średniej wielkości ptaki (np. sroka) także potrafią zaatakować królika. Jeśli istnieje takie ryzyko, dobrze jest zabezpieczyć balkon przed ptakami. Dobrze jest też ustawić królikowi domek, karton transporterek itp., aby mógł się w nim schronić np. kiedy poczuje zagrożenie.
Dobrze byłoby też ocieplić fragment podłoża (np. koc, kawałek wykładziny itp.), aby w chłodniejsze dni odizolować zwierzątko od zimnego betonu (terakoty).
Aby zapewnić królikowi rozrywkę można położyć mu kilka zabawek, gałązek do gryzienia itp.


*do góry*


3. Miejski trawnik / park itp. - NIE

Spacery z królikiem na miejskich trawnikach (np. przed blokiem) czy w parku zdecydowanie odradzam! Takie miejsca stanowią olbrzymie zagrożenie dla królika.

Trawa jest zanieczyszczona odchodami zwierząt, spalinami itp. Królik jest narażony na ataki spacerujących psów i kotów. Teren jest niezabezpieczony. Obce zapachy, dźwięki ludzie i zwierzęta mogą sprawić, że zwierzę wpadnie w popłoch i ucieknie. Może tym samym wybiec na ulicę i zginąć pod kołami samochodu.


*do góry*


4. Szelki - NIE

Producenci gadżetów dla zwierząt wymyślili także coś, co sprzedawane jest jako szelki dla królika. Są zwolennicy takiego rozwiązania.
Jednak ja osobiście je odradzam.

Po 1 królik, to nie pies, więc po założeniu szelek nie będzie chodził przy nodze na nasze zawołanie.
Króliki poruszają się nazwijmy to w sposób "nieregularny" - raz siedzą skulone innym razem zrywają się nagle lub robią w powietrzu piruety.
Szelki mogą więc być dla królika bardzo niebezpieczne. Królik może się zaplątać w smycz lub zaplątać smycz w krzakach i poważnie się uszkodzić, a nawet udusić!

Ponadto królik ma bardzo elastyczne ciało. Biegając może się wysunąć z szelek. Wtedy albo ucieknie, albo paski zacisną mu się na szyi.
Obawiając się takiej sytuacji część osób zbyt mocno zapina szelki królikom, co sprawia im olbrzymi dyskomfort. Takim ściskaniem szelkami można też uszkodzić królika.

Robiąc zestawienie zalet i wad szelek dla królików, więcej niestety będzie minusów.
Dlatego ja nie polecam takiego rozwiązania, ale decyzja należy oczywiście do opiekuna królika.


*do góry*


5. Zima - TAK


Króliczki mogą wychodzić na spacery także zimą. Skakanie i kopanie w śniegu to dla nich nie lada atrakcja.
Ale do takiego biegania zwierzak musi być odpowiednio przygotowany - czyli zahartowany.

Królik może być wypuszczony na śnieg jeśli wcześniej był przyzwyczajony do niskich temperatur. W przeciwnym razie skutki mogą być opłakane.
Takie oswajanie z chłodem powinno odbywać się stopniowo i nie chodzi mi tu o schładzanie zwierzaka w ciągu godziny czy dwóch. Takie hartowanie powinno być rozłożone w czasie. Zanim królik zapozna się ze śniegiem, powinien mieć możliwość przebywania na zewnątrz najpierw jesienią.

fot.: Baxie
fot.:Baxie


*do góry*


6. Kiedy zrezygnować ze spacerów?

A. Strach

Trzeba wziąć pod uwagę, że to co Nam może wydawać się atrakcyjne (np. spacery) nie koniecznie musi podobać się królikowi.
Niektóry króliczki nie przepadają za spacerami. Być może boją się obcej dla nich dużej przestrzeni, innych zapachów i dźwięków. A może mają inne pobudki, o których nie wiemy.

Jeśli widzimy, że zwierze jest zestresowane, napina się lub ucieka i chowa się w kącie - nie wyprowadzajmy go na siłę.
Taki królik z pewnością będzie równie szczęśliwy siedząc w domu i rozkoszując się pieszczotami opiekuna.


B. Stan zdrowia

Nie należy wyprowadzać królika na spacer, jeśli nie pozwala na to jego stan zdrowia.
Na przykład jeśli królik jest osłabiony, przeziębiony, a na zewnątrz jest chłodno, wtedy zdecydowanie należy zrezygnować ze spaceru.
Chyba żaden opiekun nie chciałby, aby jego zwierze nabawiło się poważnej infekcji (np. zapalenia płuc)


C. Pogoda / temperatura

Ważnym elementem spacerów są warunki pogodowe i temperatura.

Jeśli na zewnątrz panują upały i nawet w cieniu temperatura jest bardzo wysoka lepiej zostawić królika w domu.
Wystawienie zwierzaka na zewnątrz może doprowadzić do udaru cieplnego, więc także do śmierci.
Nie zapominajmy, że króliki mają grube futro, więc temperatura, którą odczuwają jest sporo wyższa niż faktyczna czy też ta, którą odczuwamy my- ludzie.


Niewskazane są także spacery w deszczu.
Zanim przemoczone futro wyschnie, zdąży nadmiernie wychłodzić ciało królika - i przeziębienie mamy gotowe.


*do góry*PODSUMOWANIE:
Oto 7 warunków, które muszą być spełnione, aby wyjście na świeże powietrze było dla królika bezpieczne (dotyczy zarówno ogródków, działek jak i balkonów):

1.  Królik musi być zaszczepiony na myksomatozę i pomór.
2.  Muszą panować odpowiednie warunki pogodowe.
3.  Teren musi być dobrze zabezpieczony.
4.  Część terenu na którym poruszać będzie się królik musi być zacieniona (ochrona przed słońcem).
5.  Królik musi mieć stale dostępną wodę do picia.
6.  Królik musi mieć w pobliżu postawiony transporter, domek lub inne schronienie.
7.  Niezbędny jest stały nadzór opiekuna (!)


*do góry*


Na skróty:<<POWRÓT do ABC | Królik w podróży | Targi i wystawy | Szczepienia | Choroby | Rozpoznawanie chorób | Dieta
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2011 © Aseti.