Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Nauka czystości

Nauka czystości | Jaki wybrać żwirek | Trociny- tak czy nie?


Nauka czystości.

Króliki z natury są czystymi zwierzętami i często same wybierają sobie jedno miejsce do załatwiania się. Jednak i tu występują wyjątki. Można sobie z nimi poradzić, ale musimy wykazać się systematycznością i cierpliwością.

kuweta narożna Przede wszystkim sprawdźmy, gdzie królik załatwia się najczęściej. W tym miejscu należy postawić kuwetę wypełnioną niezbrylającym się żwirkiem (lub ręcznikami papierowymi). Nie zapomnijmy włożyć tam na zachętę np. odrobiny siana. Jeśli zwierzątko załatwia się w kilku miejscach, można postawić kilka kuwet.

Bobki rozrzucone po mieszkaniu trzeba pozbierać i przerzucić do kuwety. Podobnie należy postąpić z pozostawionym w innym miejscu moczem (np. włożyć nasączoną chusteczkę). Chodzi o to, aby króliczek poczuł w kuwecie swój zapach.

Za każdym razem kiedy zauważymy, że królik "szykuje" się do siusiania (w charakterystyczny sposób siada i podnosi ogonek) w innym miejscu niż kuweta, trzeba powiedzieć stanowczo NIE. Następnie delikatnie zachęcić go, aby wszedł do kuwetki. Nie można jednak czynić tego na siłę, bo zwierzątko potraktuje swoją nową toaletę jako karę. Wówczas wszystkie próby nauki czystości zakończą się fiaskiem. Jeśli królik mimo wszystko nie chce wejść do kuwety, możemy posadzić go na niej. Wtedy najlepiej go pogłaskać i dać jakiś smakołyk (np. listek natki, sianko)
Dobrze jest też nagrodzić głaskaniem każdą samodzielną próbę załatwienia się w kuwecie.

Gdy królik dalej uparcie obsikuje mieszkanie i ma to charakter znaczenia terenu, pomóc tutaj może kastracja/sterylizacja. Znaczenie terenu jest wynikiem silnego działania hormonów. Uaktywnia się, gdy królik zaczyna dojrzewać (w zależności od rasy w 4-8 miesiącu). Poddanie zwierzaka zabiegowi zazwyczaj rozwiązuje problem załatwiania się w niewłaściwym miejscu.


*do góry*


Jaki wybrać żwirek?

Głos decydujący ma tutaj zdrowie naszego królika. Najlepszy jest żwirek NIEZBRYLAJĄCY.
Jeśli żwirek zbrylający dostanie się np. do płuc lub zostanie połknięty, pod wpływem wilgoci zbije się w trudną do usunięcia masę. Przy okazji może poważnie zranić narządy wewnętrzne królika. Dlatego bezpieczniej jest używać żwirku, który pod wpływem wilgoci rozpada się (niezbrylajacy).
Ponad to, żwirek zbrylający "prasowany" jest pod wpływem wysokiej temperatury, co zmniejsza ryzyko przeniesienia na królika np. chorób skóry (typu grzybica).

kuweta z separatorem moczuDla królików nie nadają się także ściółki w postaci drobnych kamyczków. Jeżeli posiadasz królika rasy Reks, stosując ściółki inne niż papierowe zwracaj uwagę na jego piętki. Króliki te mają delikatniejszą skórę i futerko na łapkach niż inne miniatury. Zdarza się, że korzystając z kuwety obcierają sobie łapki.
Aby uniknąć poranień, zamiast tradycyjnej kuwety narożnej, można zastosować kuwetę z separatorem moczu. Wówczas, królik siada na specjalnej, plastikowej kratce. Jego mocz przelatuje przez otworki i jest wchłaniany przez żwirek wysypany na dnie. Bobki zostają na pierwszej warstwie kuwety i można je w łatwy sposób usunąć łopatką.

*do góry*


Trociny - tak czy nie?

Trociny (wióry) nie są polecane dla królików z kilku powodów.
Przede wszystkim pylą się. Kiedy taki pył dostanie się do oka może powodować zapalenie spojówek. Może też dostać się do płuc lub układu pokarmowego.
Ponad to wióry miewają ostre zakończenia, którymi królik może się zakłuć, a stąd już niedaleko do powstania zakażenia czy ropnia.
Kupując trociny często nie mamy pewności z jakich drzew zostały wykonane, ponieważ producenci nie umieszczają tego typu informacji na opakowaniach. Niektóre drzewa są toksyczne same w sobie (np. drzewa iglaste), a inne staja się takie podczas obróbki (buczyna, dębina).
Zdarzają się także przypadki zarażenia królika grzybicą poprzez zanieczyszczone trociny.
Pozostaje jeszcze aspekt estetyczny. Wiórki przyczepiają się do futerka i są przez naszego ulubieńca roznoszone po całym mieszkaniu.


*do góry*

Na skróty:<<POWRÓT do ABC | FAQ | Królik i My | Jak trzymać królika | Mocz | Bobki i cektorofy | Choroby | Alergie
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2008 © Aseti.