Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Królicza Mowa
Uczymy się króliczego języka!


Zapewne każdy z nas chciałby wiedzieć jak zrozumieć naszego pupila.
Jak z nim rozmawiać i jak odczytywać poszczególne zachowania lub dźwięki.
Mam nadzieję, że ten artykuł wg. mojego autorskiego pomysłu, pomoże Wam w nawiązaniu jeszcze lepszego kontaktu ze swoim króliczkiem.

Opisane poniżej zachowania są przykładowe. Każdy króliczek może mieć swoje niepowtarzalne reakcje, dlatego bacznie obserwujcie swoje pociechy, a łatwiej Wam będzie je zrozumieć. Rozszyfrowanie sygnałów wysyłanych przez królika i sprawna interpretacja jego zachowania może pomóc np. w rozpoznaniu choroby i uratować życie królikowi.

Rodzaj zachowania
Interpretacja
Królik zgrzyta ząbkami podczas głaskania i czasami mruży oczy. Oznacza to, że króliczkowi jest w tej chwili bardzo przyjemnie. Cieszy się z tych pieszczot.
Królik wydaje dźwięki przypominające fukanie Najwyraźniej zwierzak jest czymś zaniepokojony. Nie podoba mu się sytuacja w której się znalazł, jakiś zapach lub osoba czy inne zwierzę.
Królik popiskuje Piszczenie jest zazwyczaj reakcją na silny ból lub paniczny strach.
Królik tupie. Silnie uderza skokami o podłoże. W ten sposób króliki w stadach ostrzegają się przed niebezpieczeństwem. Najwyraźniej coś przestraszyło Twojego pupila lub jest z czegoś niezadowolony.
Królik liże moje ręce, inną część ciała lub ubranie. W ten sposób wyraża swoją sympatię lub prośbę np. o więcej pieszczot.
Królik nagle przewraca się na plecki lub na boczek i leży przez jakiś czas w takiej pozycji. Jeżeli nie występują przy tym żadne drgawki, dziwne odgłosy, to królik po prostu wypoczywa sobie. Nic strasznego mu się nie dzieje. Jeśli pojawiają się ruchy typu padaczkowego, należy niezwłocznie udać się ze zwierzęciem do lekarza.
Królik kładąc się wyciąga tylne łapki. To także forma wypoczynku. Takie zachowanie świadczy o tym, że króliczek czuje się bezpiecznie. Przestraszone zwierzę tylne skoki zawsze będzie miało pod sobą, w gotowości do ucieczki.
Hałasuje w nocy (szarpie kratę klatki, rzuca miseczką i kuwetą) Króliki prowadzą nocny tryb życia. Taka jest ich natura. Jeżeli nie możesz wypuszczać królika na noc, to staraj się zapewnić mu jak najwięcej ruchu w ciągu dnia.
Kiedy trzymam królika np. na rękach, wyrywa się, trzęsie i oczy robią mu się "duże". Króliczek boi się. Delikatnie odstaw go na podłogę. Uważaj, żeby się nie wyrwał, ponieważ może sobie wówczas np. złamać łapkę i Ciebie podrapać.
Królik biega wkoło moich nóg. Zatacza ósemki. W ten sposób króliki okazują swoje zainteresowanie, często o podtekście seksualnym. To takie królicze zaloty i wyraz sympatii.
Królik napada na moją rękę lub nogę i wykonuje ruchy frykcyjne. Czasami też podgryza mnie. Oznacza to, że króliczek dojrzał. Jego organizm jest teraz pod silnym wpływem hormonów. Aby nasz pupil się nie męczył najlepiej poddać go zabiegowi kastracji.
Królik zrobił się agresywny. Fuczy na mnie, czasami próbuje ugryźć. Przyczyn może być kilka. Najczęstsza, to dojrzewanie. Takim zachowaniem królik próbuje pokazać Ci, że dominuje nad Tobą. Jeśli zwierzątko przejawia agresywne zachowanie np. kiedy wkładasz rękę do klatki, informuje Cię, że wkroczyłeś na jego terytorium. Królik broni swojego terenu.
Królik wyrywa sobie futerko i nosi w pyszczku sianko. Chowa je np. za kanapą. Jest bardziej pobudzony. Takie zachowanie jest typowe dla samiczek podczas ciąży urojonej (lub prawdziwej jeśli miała kontakt z samcem). Buduje gniazdo.
Królik siedzi w kąciku, nie wychodzi, żeby pobiegać. Jest osowiały. Prawdopodobnie jest chory. Należy poszukać dodatkowych, nietypowych zachowań. Sprawdzić czy załatwia się normalnie, czy pije i je. Czy nie ma wycieków z noska lub oczu, a następnie należy udać się z nim do lekarza weterynarii.

*do góry*

Na skróty:<<POWRÓT do ABC | FAQ | Bobki i cekotrofy | Nauka czystości | Jak trzymać królika | Rozmnażanie | Prawdy i Mity
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2008 © Aseti.