Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Kuchnia królika

Dania główne | Przekąski i sałatki | Desery i dodatki | Suszonki

Żywienie -na skróty:
Skład pokarmu w % | Dieta | Dozwolone produkty | Produkty zakazane |  Zioła | Rośliny trujące | Kuchnia Królika


Zanim przygotujesz i podasz króliczkowi któreś z dań zapoznaj się z informacjami o podstawowej diecie królika.
Aby uniknąć problemów z układem pokarmowym królika, zapoznaj się z informacją o wprowadzaniu nowych produktów
do jego diety.

Podane ilości składników w poszczególnych dań są przykładowe, dlatego zawsze dopsauj je do możliwości i potrzeb Twojego królika.


[aby powiększyć obrazek, przytrzymaj na nim myszkę]Dania główne
Mogą być podawane jako posiłek podstawowy, popołudniowy.


ZIELONO MI
Składniki: świeże liście rzodkiewki, 1 łodyga selera naciowego z liśćmi, kilka gałązek natki pietruszki
Przygotowanie: wszystkie składniki dokładnie umyj i osusz. Włóż do miseczki liście rzodkiewki. Łodygę selera naciowego pokrój na drobne kawałki, a liście zostaw w całości. Wymieszaj z liśćmi rzodkiewki. Natkę pietruszki pokrój i posyp pozostałe składniki.

BROKUŁOWY SEN
Składniki: niewielki kawałek brokuła, 1/3 korzenia marchewki i 1/3 korzenia pietruszki
Przygotowanie: wszystkie warzywa dokładnie umyj i osusz. Brokuły, marchewkę i pietruszkę pokrój na kawałki. Liście brokuła pozostaw w całości. Ułóż wszystkie składniki w miseczce.
* ze względu na dużą zawartość w produktach witaminy A, nie należy zwiększać porcji ww. warzyw

PALEMKA
Składniki: 1 łodyga selera naciowego z liśćmi (koniecznie), kilka listków żółtej cykorii, 1/2 korzenia marchewki
Przygotowanie: warzywa należy dokładnie umyć i osuszyć. Marchewkę i łodygę selera pokrój na kawałki. Liście selera z "ogonkiem" pozostaw w całości. Cykorię ułóż w miseczce. Wsyp do niej kawałki marchewki i selera. W jednym kawałku marchewki zrób otwór i włóż do niego liściastą część selera, tak, żeby przypominały liście plamy. Kompozycję ułóż na środki miseczki.

UCZTA Z CZWÓRKĄ
Składniki: 1-2 liście sałaty rzymskiej, 1 łodyga selera naciowego , korzeń marchewki, kilka gałązek natki pietruszki.
Przygotowanie: warzywa i zieleninę myjemy i wycieramy. Liście sałaty rzmskiej rwiemy na części. Marchewkę, łodygę selera i natkę pietruszki kroimy. Całość mieszamy i przyozdabiamy listkami z natki.

UCZTA RZYMSKA
Składniki: 3 świeże liście sałaty rzymskiej, 2-3 koperku, 2 gałązek natki pietruszki, 4 listki bazylii.
Przygotowanie: wszystkie składniki dokładnie umyj i osusz. Liście sałaty rzymskiej przerwij na pół (ponieważ są bardzo duże i długie). Ułóż je na dnie miseczki. Potem dodaj gałązki koperki i natki, a całość przyozdób listkami bazylii.

WIOSENNIE
Składniki: kilka liści rzodkiewki z łodyżkami, 1/3 brokuła, listki bazylii do dekracji.
Przygotowanie: wszystkie warzywa dokładnie umyj i osusz. Brokuły podziel na różyczki, a łodyge pokrój na kawałki. Ułóż wszystkie składniki w miseczce. Udekoruj listkami bazylii.

GRAMY W ZIELONE
Składniki: mały pęczek świeżych pędów owsa, , kilka gałązek natki pietruszki (lub marchewki), koperku, kawałek brokuła.
Przygotowanie: składniki dokładniej umyj i osusz. Łodygę brokuła pokrój na kawałki, a rózyczki rozdziel. Wzdłóż brzegu miseczki połóż pędy owsa, ale tak aby wystawały trochę do góry. Obok ułóż gałązki koperku, a za koperkiem, połóż natkę. Całość powinna tworzyć wieniec z zieleniny. Do środka wsyp pkdzielonego brokuła.

BOCIANEK
Składniki: liść sałąty rzymskiej, kilka gałązek natki marchewki, korzeń marchewki, kilka listków rzodkiewki, 1 łodyżka selera naciowego.
Przygotowanie: składniki należy umyć i osuszyć. Marchewkę oskrobać. Łodygę selera naciowego kroimy na małe kawałki. Wszystkie produkty układamy na liściu sałaty rzymskiej w dowolnej kompozycji.

BARSZCZYK
Składniki: 5 listków buraków czerwonych, 1 marchewka.
Przygotowanie: wszystkie składniki myjemy i wycieramy. Od liści odcinamy ogonki. Marchewkę kroimi na kawałki. Nastęnie do miseczki wkłądamy listki buraków, posypujemy je kawałkami marchewki i przyoazdabiamy posiekanymi, buraczanymi łodyżkami.

RUKOLMIX
Składniki: 1 liść sałaty rzymskiej, mała garstka liści rzodkiewki, mała garstka liści rukoli.
Przygotowanie: wszystkie składniki myjemy i wycieramy. Od liści odcinamy ogonki. Marchewkę kroimi na kawałki. Nastęnie do miseczki wkłądamy listki buraków, posypujemy je kawałkami marchewki i przyoazdabiamy posiekanymi, buraczanymi łodyżkami.

PYSZNY OBIADEK Nowość!
Przepis Kasi 243 z Forum

Składniki: marchew, brokuł, papryka, koperek, mlecz, babka wąskolistna, natka marchewki, natka pietruszki, liście buraczka.
Przygotowanie: Wszystkie składniki dokładnie myjemy i osuszamy. Wieksze warzywa (wg uznania) kroimy. Następnie wszystko mieszamy i wrzucamy do miseczki.

UFO Nowość!
Przepis Kubusia zForum

Składniki: korzeń marchewki, korzeń i natka pietruszki, koperek, winogrono, kawałek suszonego buraka, orzech włoski lub plasterek jabłka, ewentualnie rzodkiewka.
Przygotowanie: Sskładniki (po za suszonkami) myjemy i osuszamy. Marchew i pietruszkę kroimy w plasterki i układamy na dnie miseczki. Następnie układamy drobno pokrojoną rzodkiewkę, kolejno natkę pietruszki. Winogrono dzielimy na pół i usuwamy pestki- to bedą oczka. Z suszonego buraczka robimy nosek. Z orzecha włoskiego- ewentualnie z jabłka- robimy usta, a z porozrywanego koperku- włosy.


*do góry*Przekąski i sałatki
Stanowią uzupełnienie codziennej diety. Powinny być podawane raz na jakiś czas.


WALENTYNKA
Składniki: 4 różyczki brokuła, plaster marchewki i liście selera naciowego
Przygotowanie: wszystkie składniki umyj i osusz. Różyczki brokuła rozłóż równomiernie na spodeczku. Między nimi poukładaj liście selera naciowego.
Z plasterka marchewki wytnij serduszko i ułóż na środku.

SAŁATKA WIELKANOCNA
Składniki: młode pędy owsa, natka pietruszki, bazylia, rzeżucha
Przygotowanie: Owies i zioła umyj i wytrzyj. Pędy owsa ułuż na spodeczku na kształt gwiady. W kilku punktach, na brzegu kompozycji, ułuż liście bazylii.
Po środku każdego z nich ułuż "różyczkę" z natki pietruszki. Pozostałą natkę umieść na środku sałatki. Całość posyp szyczyptą drobno pokrojonej rzeżuchy.
* nie wszystkie kroliczki lubią ostry smak i zapach rzezuchy, więc można ją pominąć.

SAŁATKA KUBUSIA
Przepis Kubusia z Forum

Składniki: Kawałek korzenia marchewki i pietruszki, kawałek buraka, nataka pietruszki i/lub marchewki, mała truskawka do ozdoby, ewentualnie dodatkowo liść suszonej pokrzywy i kawałek suszonego jabłka.
Przygotowanie: Wszystkie składniki(oprócz suszonek) myjemy i osuszamy. Marchew, pietruszkę i buraka kroimy w kostkę i wymieszane wrzucamy do miseczki, na to, na około miski układamy natkę, na środku kładziemy suszoną pokrzywę i jabłko i ozdabiamy truskawką.

KRÓLICZEK
Przepis Kiary z Forum
Nowość!
Składniki: truskawka z szypułką, marchewka, 2x rzodkiewka, garść naci marchewki, garść liści rzodkiewki, pół pęczka natki pietruszki, kilka listków szczypiorku.
Przygotowanie: Wszystko dokładnie myjemy i wycieramy, liście rzodkiewki, pietruszkę i natkę marchwi kładziemy na dnie spodeczka. Następnie liść szczypiorku składamy na pół i robimy "uszy królika". Marchewkę kroimy w talarki i układamy z niej nos i uśmiech. Truskawkę tniemy na pół i robimy z niej królicze policzki, a z rzodkiewek - oczy.


*do góry*Desery i dodatki
Powinny być traktowane jako smakołyk i podawane sporadycznie, raz na jakiś czas.


BAKALIOWE CHRUPANIE
Składniki: orzechy laskowe, pistacjowe, migdały, rodzynki
Przygotowanie: Sprawdź jakość wszystkich składników. Odrzuć miękkie orzechy i migdały. Mogą bowiem zawierać amigdalinę (substancję, która podczas trawienia zamienia się w truciznę tzw. kwas pruski). Orzechy zawierające amigdalinę mają gorzki smak.
Pozostałe bakalie wymieszaj.

SŁONECZNY MELON
Składniki: różowy melon, białe winogrono
Przygotowanie: Kulki winogrona umyj i osusz. Melona przekrój na pół, wydrąż pestki. Małą łyżeczką lub specjalną łyżką drylującą wydrąż w miąższu małe kuleczki
Winogrono i kawałki melona ułóż na spodeczku przeplatając je na wzajem.

RÓŻANY PRZYSMAK
Składniki: 1 banan, 1 czerwone jabłko.
Przygotowanie: Banana obierz ze skórki i pokrój w plasterki (jeden plaster musi być grubszy). Jabłko dokładnie umyj i osusz. Zdejmij z niego nieduży pasek skórki. Pozostałą część pokrój w małe trójkąciki. Plasterki banana ułóż na spodeczku, a w środku grubszego kawałka wydrąż mały otworek. Skórkę jabłka zwiń na kształt róży i włóż w otwór w bananie. Całość posyp trójkątnymi kawałkami jabłka

DESER LETNI
Składniki: kawałeczek banana, 3 małe truskawki, kilka listków mięty lub bazylii.
Przygotowanie: Banana obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Truskawki i listki mięty (lub bazylii) dokładnie umyj i osusz. Następnie przekrój truskawki na pół. Kawałki banana ułóż na środku spodeczka, a dokoła poukładaj truskawki. Przyozdób je listkami mięty lub bazylii.


*do góry*Suszonki
Suszonki podobnie jak sałatki mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety. Są niskokaloryczne (za wyjątkiem bananów), więc można je podawać między posiłkami.
Procedura przygotowania warzyw i owoców opiera się na ich dokładnym umyciu i osuszeniu. Usuń ogonki, pestki, wydrąż gniazda. Następnie pokrój produkt na kawałki lub plasterki. Włóż je do specjalnej suszarki lub ułóż na ręcznikach papierowych i pozostaw w ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu do wysuszenia. Jeśli nie masz gdzie rozłożyć kawałków jabłka, możesz na krótki czas włożyć je do piekarnika.

W przypadku ziół przepis suszenia znajdziecie tutaj


SUSZONE JABŁKA

SUSZONA MARCHEWKA

SUSZONA NATKA PIETRUSZKI (ogonki)

SUSZONY SELER

SUSZONE SKÓRKI JABŁEK

SUSZONE LIŚCIE I GAŁĄZKI WIERZBY

SUSZONE BANANY

MIESZANKA SUSZONYCH ZIÓŁ

SUSZONA LUCERNA

SUSZONE SKÓRKI MARCHEWKI

SUSZONY POR

SUSZONY RUMIANEK

MIESZANKA SUSZONYCH ZIÓŁ, WARZYW, KWIATÓW I KAWAŁKI KORY


*do góry*

Na skróty:<<POWRÓT do ABC | FAQ | Zęby | Bobki i cekotrofy |Galeria Waszych królików | Konkursy
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2010 © Aseti.