Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Interwencje
Zwierzę bezdomne | Interwencja na ulicy | Interwencja w sklepie

W tym miejscu chciałabym przedstawić Wam kilka sposobów, dzięki którym sami możecie pomóc zwierzętom. Pamiętajcie, że każda, choćby najmniejsza reakcja nie pozostaje bez echa. Nawet jeśli nie bezpośrednio, to przyniesie efekt w przyszłości. Zastanawiacie się pewnie co mam na myśli ... o tym przeczytacie niżej.


Zwierzę bezdomne

W Polsce wciąż po ulicach snuje się wiele bezdomnych zwierząt, a schroniska są przepełnione.
W większości jest to wina nieodpowiedzialnych ludzi, którzy bezmyślnie rozmnażają je w domu, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Powodem jest także nieprzemyślana decyzja zakupu, podjęta pod wpływem impulsu. Kiedy się okazuje, że obowiązki zaczynają przerastać możliwości lub, że po prostu zwierzę "znudziło" się - jest wyrzucane na ulicę lub wywożone za miasto.
Od dawna nagminnie też ludzie pozbywają się swoich 'pupili' podczas wyjazdu na wakacje, ferie czy święta. Nie raz byłam świadkiem, kiedy samochód przystawał na chwilę, uchylały się drzwi i za chwilę pies lub kot patrzyły ze zdziwieniem na odjeżdżające auto.

Jeśli spotkacie gdzieś takie zwierzę wypuszczone "na wolność" zaopiekujcie się nim tymczasowo. W znalezieniu nowego opiekuna na pewno pomogą wam ogłoszenia rozwieszane w okolicy i informacje pozostawione na różnych forach tematycznych (np. o psach, kotach, królikach czy fretkach). Jeżeli nie możecie przenocować u siebie bezdomnego zwierzaka, to odprowadźcie go do najbliższego schroniska lub lecznicy.

Często zdarza się, że byli opiekunowie przywiązują zwierzątko do drzewa czy słupa, żeby nie biegło za nimi. Jeśli spotkacie się z czymś takim, uwolnijcie je. Przywiązane zwierze nie ma możliwości na znalezienie pożywienia czy picia, a przede wszystkim nie będzie mogło uciekać i bronić się, kiedy zaatakują je inne zwierzęta.
O ile sytuacja na to pozwala należy postąpić jak to zostało opisane wyżej. Jeśli zwierzę jest w ciężkim stanie i nie ma możliwości przemieszczenia (np. zwierzę jest poważnie chore, ma liczne rany lub jest połamane) go wezwijmy najbliższe Pogotowie Weterynaryjne.

*do góry*


Interwencja na ulicy

Na pewno nie raz widzieliście ludzi sprzedających zwierzęta na ulicach. Nie muszę chyba mówić na jakie niewygody i cierpienia narażone są te biedne stworzenia.
Zimą pozostawione na mrozie, na kawałku tektury lub jakiejś szmatce, latem wystawione na słońce, bez picia, jedzenia i odrobiny cienia. W ciągłym hałasie i szumie.
Szturchane i dotykane przez dziesiątki, nawet setki ludzi, ciągane przez dzieci za ogonki, uszka, łapki ...
To wszystko jest dla zwierzątka istnym koszmarem.
Jeśli kiedykolwiek spotkasz się z podobną sytuacją zareaguj.
Najprostszym sposobem jest zwrócenie uwagi sprzedającemu. Niewykluczone, że zostaniemy zlekceważeni, ale sam fakt da do myślenia nie tylko jemu, ale też innym ludziom, którzy będą świadkami całego zajścia. Ci inteligentniejsi, zapamiętają to wydarzenie i zareagują w podobny sposób, kiedy następnym razem zauważą osób handlującą zwierzętami. Nie wykluczone też, ze przyłączą się do nas w danej chwili, a na pewno nasza interwencja odstraszy potencjalnych kupców. Im mniej takich osób, tym takie domowe rozmnażanie zwierząt na handel przestaje być opłacalne.

Co jeszcze możemy zrobić ...? - Ponieważ sprzedaż zwierząt na ulicy jest nielegalna, zdarzenie należy zgłosić przedstawicielowi Straży Miejskiej lub Policji. Mają oni obowiązek reagowania w podobnych przypadkach.
W Straży Miejskiej został niedawno powołany Eko-Patrol - jednostka pomagająca zwierzętom.

UWAGA! Jeśli zgłosisz sprawę SM lub Policji, poczekaj na jednostkę interwencyjną.
Jeśli nie będzie świadka funkcjonariusze nic nie będą mogli zrobić handlarzowi.

*do góry*Interwencja w sklepie

Często możemy się spotkać z zaniedbaniami w sklepach zoologicznych. Zwierzęta trzymane są w zbyt ciasnych klatkach, mają niewystarczającą ilość pokarmu lub wody. Miseczki i poidełka są brudne, a podłoże nienależycie posprzątane. Sprzedawane zwierzęta zbyt młode lub chore...

Pierwszym krokiem będzie oczywiście zwrócenie się w tej sprawie do obsługi sklepu. Możemy poprosić o sprzątnięcie klatki lub uzupełnienie wody. Jeśli obsługa zareaguje, to bardzo dobrze. Jeżeli jednak zignorują nas lub sytuacja będzie się powtarzała nagminnie powinniśmy zgłosić sprawę do powiatowego lekarza weterynarii (szczególnie jeśli w sklepie są chore zwierzęta).
Zgodnie z zapisami Ustawy o Ochronie Zwierząt nadzór nad przestrzeganiem Ustawy powierzony został Inspekcji Weterynaryjnej. jej przedstawiciel (tu w postaci Powiatowego Lekarza Weterynarii) ma obowiązek udać się we wskazane miejsce (lub wyznaczyć innego inspektowa, który to zrobi), i sprawdzić przedstawioną przez nas sytuację. Jeśli zaniedbania okażą się duże, może on odebrać koncesję na sprzedaż zwierząt lub doprowadzić do zamknięcia sklepu.


*do góry*


Na skróty:<<PRAWO | Światowa Deklaracja Praw Zwierząt | Ustawa o Ochronie Zwierząt | Organizacje Pro-Zwierzęce
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2006 © Aseti.