Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Światowy (Ty)Dzień Zwierząt


(...) "najwyższą wartością jest życie i na każdym człowieku spoczywa nieograniczona odpowiedzialność
za świadomą ochronę wszystkiego co żyje"


Albert Schweitzer     4 października wszystkie zwierzaki mają swoje święto - Światowy Dzień Zwierząt.
Został on ustanowiony pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku.
Data ta wybrana została nieprzypadkowo. 3 października przypada rocznica śmierci św. Franciszka z Asyżu, wielkiego przyjaciela i patrona zwierząt.
Natomiast 4 października obchodzimy imieniny Franciszka i w tym szczególnym dniu przypada Światowy Dzień Opieki nad Zwierzętami.
W Polsce Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany po raz pierwszy w 1993r
A w 2007 po raz pierwszy ten dzień jest obchodzony zgodnie z Uchwałą Sejmu RP jako oficjalne święto zwierząt oraz ich miłośników.

Jeśli dokładniej prześledzimy historię tego święta, okazuje się, że tak na prawdę jest to Światowy Tydzień Zwierząt
Zaczyna się on 4 i twa do 10 października.
Ponadto październik został ogłoszony Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.


W tym czasie warto w sposób wyjątkowy dopieścić swojego pupila. Poświęcić mu więcej uwagi, częściej przytulać i bawić się z nim.
Ale pieszczoty, to nie wszystko. By dłużej cieszyć się obecnością swojego zwierzątka należy zwrócić szczególną uwagę na jego stan zdrowia.
Zwłaszcza u króliczków, które przez ciągłe modyfikacje genetyczne (dążenie do miniaturyzacji) są bardzo delikatne i wrażliwe na wszelkie dolegliwości.

Dobrze byłoby również, gdyby Światowy Dzień Zwierząt pomógł uświadomić właścicielom wszelkich czworonogów, jak niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszych zwierząt są regularne wizyty w przychodniach weterynaryjnych, przeprowadzanie badań i stosowanie profilaktyki.
Zdrowe zwierzę, to nie tylko radość dla Nas, ale także bezpieczeństwo naszej rodziny.
Zwierzęta bowiem mogą przenosić na ludzi wiele niebezpiecznych chorób zwanych ogólnie zoonozami.


Życzyłabym sobie, aby Światowy Dzień Zwierząt był wyjątkowym czasem także dla tych zwierzków, które nie miały tyle szczęścia w życiu, co Wasze ukochane pupile.
Schroniska dla zwierząt w Polsce w większości są przepłnione. Niestety do tego tego stanu w dużej mierze przyczyniamy się my - ludzie.
W świadomości wielu z Nas wciaż brak poczucia odpowiedzialności za zwierzę, którym się opiekujemy.
Często uroczy "prezent" zbyt szybko dorasta i przestaje już być "słodziudkim maleństwem". A to za dużo psoci lub staje się niepotrzebnym ciężarem, kiedy w perspektywie mamy wymarzone wakacje.
Wtedy najłatwiej jest pozbyć się go odwożąc do schroniska lub co gorsza porzucić gdzieś przy drodze.
A to zwierzę czuje i tęskni. Jeśli będzie miało dużo szczęścia, trafi na nowych opiekunów. Jeśli nie będzie się tułać do czasu skrajnego wycieńczenia.
Pomyślcie o tym kochani.

Zwierzęta, tak jak ludzie, zasługują na godne traktowanie. Kochajmy je, otaczajmy ciepłem, dbajmy o nie. Jeżeli zobaczycie gdzieś znęcającego się nad zwierzęciem człowieka - nie przechodźcie obojętnie. Pamiętajcie, że ignorując maltretowane zwierzę przykładasz rękę do jego cierpienia.
Światowy Zzień Zwierząt, to dobry moment by porozmawiać i wprowadzić miany w prawie oraz edukacji społeczeństwa. To niezbędne inicjatywy, które należy podjąć, by poprawić los zwierząt w Polsce.

*do góry*

Na skróty:<<POWRÓT do ABC | Choroby | Inne choroby | Pomór króliczy| Szczepienia | Kliniki i Lekarze
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2010 © Aseti.