Strona Główna/home O nas/About us Królicze ABC/Education Prawo/Law Rozrywka/Entertainment Linki/Links Księga Gości/Guest book Forum

Dieta

Wymagania dobrej diety | Siano | Woda | Granulat | Warzywa i zielenina
Żywienie zgodne z wiekiem | Jak wprowadzać zmiany w diecie? | Co jedzą moje króliki?

Żywienie -na skróty:
Skład pokarmu w % | Dieta | Dozwolone produkty | Produkty zakazane | Zioła | Rośliny trujące | Kuchnia KrólikaWymagania dobrej diety

Żywić królika właściwie, to znaczy żywić rozważnie!
Króliki są roślinożercami i to powinno być wyznacznikiem tego, co mogą jeść, a czego nie.
Aby móc poprawnie ułożyć dietę swojego pupila powinniśmy wiedzieć, co jedzą króliki w naturze. A są to trawy, warzywa, owoce, kiełki roślin, pędy i gałązki krzewów, kora z drzew itp. Zatem jest to dieta niskokaloryczna, ale za to wysoko włóknista.

W diecie króliczka miniaturki najważniejszym i podstawowym składnikiem powinno być siano i woda.
Kolejnym istotnym elementem jest karma, najlepiej w postaci granulatu oraz świeże warzywa i zielenina.
Proporcje podawanych pokarmów zależą od wieku i stanu zdrowia króliczka, ale o tym nieco późnej.

Absolutnie ZAKAZANE jest podawanie królikom ludzkiego jedzenia (np. czekolady, ciastek, mięsa, żółtego sera itp.).

Te szczególne wymagania co do diety, wynikają między innymi z budowy układu pokarmowego królików. Różni się ona od układu pokarmowego zwierząt mięsożernych (np. u psów czy kotów), nie tylko niewielkimi ruchami perystaltycznymi jelit. Inny jest także zasób flory bakteryjnej.


*do góry*


Wiki podjadający sianko siano łąkowe Febe zjadająca sianko

Siano.

Ze względu na tę specyfikę funkcjonowania układu pokarmowego królików jest ono dla tych zwierząt NIEZBĘDNE.
Zawiera włókno, które jest głównym źródłem energii dla bakterii znajdujących się w jelitach. Pomaga przesuwać treść pokarmową oraz połknięte podczas mycia się futro królika.
Zalegające w przewodzie pokarmowym resztki jedzenia oraz sierść, są częstą przyczyną wzdęć, zaparć czy zatorów (zatknie układu pokarmowego). W brew pozorom są to poważne dolegliwości, które mogą nawet skończyć się dla królika śmiercią.
Siano odgrywa także inną ważną rolę: pomaga królikowi ścierać zęby. Należy pamiętać, że rosną one przez całe życie. Zwierzątko długo żując źdźbła siana, pociera ząbkiem o ząb, w ten sposób je skracając.

Jedna z najważniejszych zasad żywienia brzmi:
siano powinno być dostępne dla królika przez 24 godziny na dobę!


Pamiętajmy jednak, aby zawsze było ono świeże, wolne od zanieczyszczeń czy pleśni.
Przy wyborze siana sprawdzajmy z jakich terenów pochodzi, czy jest ono właściwie wysuszone, zielone (nie brązowe czy żółte), pachnące.
Jego skład powinien być urozmaicony ziołami (ew. kwiatostanami), a kłosy jak najdłuższe.
Torebka, w której przechowywane jest siano, powinna mieć niewielki otwory wentylacyjne, aby zapobiec "zaparzaniu" się siana.

Króliki zdecydowanie wolą świeże, czyste sianko. Najlepiej więc umieścić je w specjalnie przygotowanym do tego celu paśniku. Siano wówczas nie brudzi się tak szybko i jest chętniej zjadane przez królika. Nie zaszkodzi oczywiście jeśli w ciągu dnia dołożymy mu porcję prosto z torebki.
Jeśli nie posiadamy paśnika, możemy użyć zamiast niego wiklinowego koszyczka lub umieścić sianko w rogu klatki.
O miejscu na sianko można przeczytać także w artykule o urządzaniu klatki dla królika.

Jeśli ktoś ma możliwość, siano może zebrać także samemu. Informację o tym jak przygotować własne sianko dla królika znajdziecie w temaci Zioła

*do góry*


poidełko zakończone metalową rurką z kulką mieczka ceramiczna z wodą

Woda.

Woda, to kolejny, NIEZBĘDNY element w żywieniu królika.
Podobnie jak siano, woda powinna być dostępna dla królika przez cały czas.

Pamiętając o bardzo wrażliwym układzie pokarmowym królika, najlepiej podawać wodę źródlaną o niskiej zawartości minerałów. Można ją kupić w sklepie spożywczym.
Jeśli podajemy królikowi tzw. wodę mineralną, to co jakiś czas powinniśmy zmieniać jej rodzaj. Ciągłe podawanie tego samego gatunku wody, może doprowadzić do odkładania się w organizmie królika minerałów, których jest w niej najwięcej.
Ale nie może to być woda gazowana! Nie polecam także wody prosto z kranu. Jeśli nie mamy wody źródlanej, możemy użyć chłodnej wody przegotowanej.
Woda powinna być zawsze świeża. Dlatego należy wymieniać ją codziennie. W okresie upałów, nawet kilka razy w ciągu dnia.

W czym podawać królikowi wodę?
Do tego celu służy poidełko lub miseczka. Na początek najlepiej kupić taki pojemnik, z jakiego króliczek pił w sklepie bądź u poprzedniego opiekuna. Jeśli podamy zwierzątku wodę w innym, może się okazać, że nie potrafi z niego korzystać.
Przy wyborze poidełka zwracajmy uwagę na jego objętość oraz tworzywo z jakiego jest wykonane. Lepiej jeśli poidło ma metalową rurkę doprowadzającą wodę. Plastikowa może bowiem zostać pogryziona przez królika, a jej kawałki mogą utkwić w przewodzie pokarmowym.
Natomiast miseczka, powinna być ceramiczna, ciężka z gładkimi, zaokrąglonymi brzegami. Dzięki temu królik nie będzie mógł jej chwycić i wylać wody.
Jeżeli nie wiemy jaki pojemnik wybrać, najlepiej kupić oba. Królik sam wybierze sobie ten, z którego najwygodniej mu pić.
Zarówno poidełko jak i miseczkę należy dokładnie myć za każdym razem, kiedy zmieniamy wodę. Dzięki temu unikniemy namnażania się licznych bakterii i glonów (szczególnie w gorące dni).
O pojemnikach na wodę można przeczytać także w artykule o urządzaniu klatki dla królika.

*do góry*


granulat Vitapol Energy Plus granulat Bunny GrünerTraum Basis granulat Vitakraft Special Senior

Granulat.

Granulat, zawiera odpowiednie proporcje składników odżywczych dlatego nazywany jest pokarmem pełnowartościowym.
Występuje w postaci pałeczek, kulek, oponek itp. (patrz zdjęcia powyżej) Zwykle ma kolor zielony lub zielono-brązowy (względnie zielono-szary).

W skład granulatu wchodzą: siano, różnego rodzaju suszona zielenina oraz zioła. To wszystko wzbogacone jest zestawem minerałów i witamin. Niektórzy producenci dodają także suszone warzywa. Całość jest zmielona, wymieszana i sprasowana.
Granulat zawiera dużo włókna i białka, które są szczególnie potrzebne królikowi. Przy tym jest niskokaloryczny, a ilość zawartych w nim minerałów sprawia, że nie potrzebne są zwierzęciu dodatki typu "kostka wapienna".

Kupując granulat najlepiej sugerować się jego proporcjami w procentach.
Zwracajmy też uwagę na datę ważności oraz stan opakowania. Jeżeli pudełko jest wilgotne lub minęła data spożycia możemy spodziewać się w środku różnych żyjątek np. moli.
Opakowanie powie Nam, w jakich warunkach granulat był przechowywany w hurtowni czy w sklepie. Czy jest zawilgotniały, a może interesowały się nim szkodniki (np. myszy).
Nie kupuj dużych ilości granulatu ( "na zapas"), ponieważ w przechowywanej zbyt długo karmie mogą zalęgnąć się mole.

*do góry*


zestaw warzyw i owoców przykładowe danie obiadowe - miseczka pełna warzyw świeże marchewki

Warzywa i zielenina.

Innym ważnym elementem diety królika są warzywa i zielenina. Zwierzątko czerpie z nich witaminy, minerały i inne ważne składniki pokarmowe.
Jednak nie wszystkie produkty rolne nadają się do podawania królikowi.
Unikać należy warzyw skażonych chemicznie (np. pochodzących z zanieczyszczonych terenów) oraz niestrawnych i powodujących wzdęcia (np. jarmuż, sałata lodowa, fasola, rabarbar).
Najlepiej przyswajane i nisko kaloryczne są rośliny zielone, liściaste.
Nawet jeśli warzywa pochodzą z dozwolonej listy produktów, to powinniśmy bardzo uważać przy ich wyborze. Szczególnie zimą i wczesną wiosną. Jest to bowiem czas, kiedy nie ma naturalnych upraw, a hodowane rośliny są "pędzone" sztucznymi nawozami.
Kupując warzywa latem zwracajmy uwagę na to, czy nie są "zaparzone" lub spleśniałe. Często bowiem, do transportu, pakowane są w plastikowe lub foliowe pojemniki, które uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza.
W wyniku parowania wody zawartej w roślinach oraz zbyt wysokich temperatur dochodzi do ich zaparzenia.

Przed podaniem, warzywa i zieleninę należy dokładnie umyć i osuszyć. Wilgotne rośliny mogą powodować nagromadzanie się gazów.
Nie wolno podawać zimnych produktów (np. prosto z lodówki czy dopiero przyniesionych zimą z zakupów). Należy przygotować je wcześniej, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Jeśli czas Nam na to nie pozwala, zróbmy roślinom krótką kąpiel w ciepłej wodzie. Samo umycie pod bieżącą, ciepłą wodą może nie wystarczyć, ponieważ rośliny "grubsze" (np. korzeń natki czy pietruszki) nie zdążą się ogrzać w środku.

Aby uniknąć tzw. "głodu rzekomego" (tj. łaknienie witamin, minerałów lub innego składnika istotnego dla życia), jedna porcja pokarmu powinna zawierać kilka rodzajów roślin (min. 3).
Może się także zdarzyć, że zjadając duże ilości świeżych warzyw, króliki będą mniej piły. Mimo to, woda powinna być dostępna przez cały czas.

*do góry*


Młody króliczek potrzebuje dużo kalorii, minerałów i białka. Granulat podajemy mu bez ograniczeń Króliczym nastolatkom zmniejszamy ilość granulatu, a zwiększamy ilość warzyw Króliki dorosłe i 'seniorzy' mają mniejsze potrzeby kaloryczne

Żywienie zgodne z wiekiem.

MŁODE KRÓLIKI ( w wieku od 8 tygodni do 8 miesięcy) potrzebują dużo kalorii, minerałów i białka, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo. W diecie takiego młodego zwierzątka panować powinna zasada, że ma on mieć nieograniczony dostęp do granulatu i siana. Od 3 miesiąca życia należy koniecznie zacząć uczyć królika jeść różnego rodzaju warzywa (w jaki sposób - opisałam dalej). W tym miejscu wyjaśnię może, czym jest granulat. Są to wysuszone rośliny, sproszkowane i uformowane fabrycznie w różne kształty (walce, kółeczka). W zależności od tego, z jakich roślin pochodzą, granulaty różnią się kalorycznością, zawartością tłuszczu i białka (skład powinien być podany na opakowaniu). Najlepiej, aby granulat dla królików miał następujące proporcje: włókno - 18% lub więcej, białko - około 13-14%, tłuszcz - nie więcej niż 3%.

KRÓLICZE "NASTOLATKI" ( w wieku od 8 miesięcy do 1 roku) -króliczki te cały czas rosną, proces ten nie jest jednak już tak gwałtowny jak na początku. Ważne jest, aby w tym okresie zacząć ograniczać granulat (pół filiżanki/dobę na 2,5 kg królika - to jest taki spory królik, typowa miniaturka waży około 1,6kg ). Jeżeli tego nie zrobimy, może się okazać, że nasz króliczek przed ukończeniem pierwszego roku życia ma już nadwagę. Aby króliczek nie czuł się głodny, mniejszą ilość granulatu należy rekompensować zwiększoną ilością warzyw w diecie (które króliczek poznał i nauczył się jeść już w młodszym wieku). Dostęp do siana powinien być nadal nieograniczony. W niewielkich ilościach można dodawać do diety różne przysmaki - owoce, rodzynki (jako nagrody, "pomoce naukowe" lub po prostu wyraz naszej miłości). Ważne, aby nie przesadzać z ilością - owoców można podawać 50g (około 2 łyżek stołowych/dobę) na 2.5 kg masy ciała królika.

KRÓLIKI DOROSŁE - potrzeby kaloryczne są niższe niż w dwu poprzednich okresach, należy więc pilnować się, aby nie karmić królika karmami wysokokalorycznymi. Granulat powinien zostać jeszcze bardziej ograniczony (1/4 filiżanki na 2.5kg królika /dobę), ilość warzyw powinna za to zostać zwiększona do 2-3 szklanek/dobę (piszę tak, aby łatwiej było wyobrazić sobie o jakie objętości chodzi). Dostęp do siana tradycyjnie - bez ograniczeń. Owoce i dodatki - tak samo, jak w przypadku młodych królików. Podsumowując - dieta królika dorosłego składać się powinna głównie z siana i warzyw! Granulat powinien być tylko małym dodatkiem. Owoce, rodzynki - dozowanym przysmakiem. Oczywiście tempo metabolizmu u królików (tak jak u innych zwierząt czy człowieka) jest cechą osobniczą, dlatego może okazać się, że królik karmiony według tego schematu staje się zbyt gruby, lub przeciwnie - chudnie. Jeżeli wykluczymy przyczyny chorobowe takiego stanu, należy dostosować dawkę żywieniową do danego zwierzęcia (odpowiednio zwiększając ją lub zmniejszając), tak, by waga ciała pozostawała stała.

STARSZE KRÓLIKI (> 6 roku życia) karmimy tak, aby utrzymywały stałą wagę ciała. Karmimy je więc dietą dla królików dorosłych, chyba że zaobserwujemy, że zaczynają na niej chudnąć. W takiej sytuacji należy zwiększyć ilość granulatu.

*do góry*


Jak wprowadzać zmiany w diecie?

Nigdy nie należy nagle wprowadzać do diety dużej ilości nowego, nieznanego królikowi warzywa (tak jak zresztą żadnego nowego pokarmu).
Wszelkie zmiany diety należy przeprowadzać bardzo spokojnie, bacznie obserwując, jak reaguje na nie królik, czy nie pojawia się luźna kupka.
Najlepiej przez 3 dni podawać małą ilość danego warzywa (taką, aby mieściła się na 1 łyżce stołowej) i dopiero po tym czasie, gdy nie zauważymy żadnych niepokojących objawów, stopniowo zwiększać jego ilość.
Nie należy też wprowadzać naraz kilku nowych warzyw. Trzeba to robić po kolei, najlepiej jedno na tydzień, aby przewód pokarmowy miał czas na oswojenie się z tymi nowościami.
Trzeba także uważać na warzywa, które mogą powodować wzdęcia, aby nie podawać ich w zbyt dużych ilościach.

Autorem informacji o żywieniu zgodnie z wiekiem oraz o sposobie wprowadzania zmian w diecie jest lek.wet Lidia Lewandowska.
Tekst został zamieszczony za jej pisemną zgodą z dnia 29 marca 2006r.
Zachęcam do przeczytania pełnej wersji artykułu zamieszczonego na łamach strony Lecznicy Oaza


*do góry*


Febe uwielbia ....wszystko ;) Wikuś przepada za nacią pietruszki

Co jadały moje króliki?

Dieta Febuni i Wiktorka była dopasowana do ich wieku i wymogów króliczego organizmu.
Zmieniała się wraz z porą roku, ponieważ zimą trudniej jest dostać pewne składniki. Mimo to, starałam się aby zawsze była urozmaicona i bogata w witaminy i minerały.

Główne posiłki dostawały razy dziennie.

Rano - granulat (lub kilka wymieszanych granulatów) w proporcjach około 2 łyżki stołowe na królika.
Zawsze kupuję kilka rodzajów granulatu i podaję je na zmianę. Dzięki temu unikam monotonii w karmieniu.
Jak wiemy skład każdego z granulatów różni się. Karmiąc króliki raz jednym, raz drugim na zmianę sprawia, że zawarte w suchej karmie składniki uzupełniają się.

Po południu Febunia i Wiktorek dostawały po pełnej miseczce warzyw i zieleniny, często z dodatkiem świeżych ziół.
Codziennie starałam się serwować im inny zestaw przysmaków, aby dieta była jak najbardziej zróżnicowana.

Wieczorem -lekka kolacja. W zależności o aktualnych potrzeb królików moga to być nieduża porcja zieleniny lub granulatu.
Szczególnie Wiktorek, ze względu na swój wiek, potrzebował więcej kalorii.

W międzyczasie dostawały różnego rodzaju przekąski.
W zależności od pory roku i aktualnych upodobań królików były to świeże lub suszone kawałki owoców, zioła, gałązki i liście drzew oraz krzewów.
Czasami były to także rodzynki, pestki dyni, słonecznika itp.

Raz dostają przysmaki pojedynczo, a innym razem w kompilacji (np. mieszanka ziół, owoców itp.).

Najważniejszą zasadą jaką kieruję się podając im desery i przekąski, jest, to, że muszą być one traktowane jedynie jako przysmak, rarytas. Powinny być podawane w niewielkich ilościach i stanowić uzupełnienie diety, a nie danie główne.

*do góry*


Na skróty:<<POWRÓT do ABC | FAQ | Bobki i cekotrofy | Dania główne |Przekąski | Królikomania | Królicza Mowa | Pochodzenie królików
Home | ABC | Prawo | Rozrywka | Linki | Mapa strony | Forum | Kontakt     Copyright 2004-2011 © Aseti.